atom  افزودن این سایت به علاقه مندی ها   RSS
آخرین بروز رسانی :


قیمت طلا، ارز و سکه

آشنای محبوب


چندخبرغیرمنتظره از بازار سكه و ارز
به گزارش خبرنگار جام‌جم، در حالی كه در روزهای اخیر قیمت دلار و سکه به ركوردهای باورنكردنی رسیده بود و هرساعت قیمت‌ها و شایعات جدیدی گوش به گوش نقل می‌شد، سكوت ابهام‌آمیز دولت، بانك مركزی و وزارت اقتصاد نیز بر نوسان قیمت‌ها و حجم شایعات می‌افزود.

تصویب تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا نیز مزید بر علت شد تا در دو روز گذشته قیمت دلار به مرز 2600‌تومان و قیمت سكه به مرز یك میلیون و 50‌هزار تومان برسد.

در واقع بازار غیررسمی دلار و سكه كه به‌رغم تهدیدهای مكرر بانك مركزی همچنان برقرار است، جو روانی سنگین و نامطلوبی را ایجاد كرد كه لزوم دخالت هرچه سریع‌تر دولت و بانك مركزی را ضروری می‌ساخت، با این حال به هر دلیل تریبون‌های رسمی اقتصادی تا دیروز ظهر خاموش بودند و این خاموشی می‌رفت تا نگرانی‌های عمومی از رشد بی‌رویه قیمت‌ها تحت‌تاثیر افزایش قیمت ارز را افزایش دهد.

اما از دیروز ظهر تاكنون دست‌كم این ابهام‌ از میان رفته و شفافیت ایجادشده به خاطر اعلام سیاست‌های اقتصادی دولت، تكلیف بسیاری از بازیگران و فعالان بازار را روشن كرده است.

سه خبر غیرمنتظره

دیروز سه خبر غیرمنتظره،‌ به قیمت دلار و سکه شوك وارد كرد. خبر اول كه مهم‌ترین خبر نیز بود، تایید مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش نرخ سود بانكی مطابق با تورم بود كه شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد آن را اعلام كرد.

اما خبر مهم دوم ابلاغ بسته سیاستی جدید از سوی بانك مركزی به سیستم بانكی است كه محتویات بسته اول را از هر نظر زیر و رو كرده است.

این بسته دومین بسته در نوع خود محسوب می‌شود و سنت چهار سال اخیر بانك مركزی را كه در اول سال بسته‌ای برای اجرا در طول همان سال ارائه می‌كرد و بر اجرای بلاقید آن تاكید می‌ورزید، شكسته است.

سرانجام خبر سوم نیز تاكید تقریبا تمام مقامات موثر اقتصادی دولت بر این وعده جدید است كه دولت تا 48 ساعت آینده نرخ جدیدی را به عنوان نرخ رسمی دلار اعلام خواهد كرد و به این ترتیب بازار ارز تك نرخی خواهد شد.

به دنبال اعلام این سه خبر قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی (طرح قدیم) بلافاصله با 250 هزار تومان كاهش از یك میلیون و 50 هزار تومان به 800 هزار تومان رسید و سقوطی آزاد را تجربه كرد.

قیمت نیم سکه نیز با 110 هزار تومان كاهش از 500 هزار تومان به 390 هزار تومان و قیمت ربع سكه با رسیدن از 260 به 215 هزار تومان، كاهشی 45 هزار تومانی را به خود دید.

با این كه به خاطر ممنوعیت معاملات غیررسمی در بازار ارز، قیمت دقیق دلار، یورو و پوند روشن نبود و ارقام مختلفی به گوش می‌رسید، اما تا عصر دیروز اعلام شد قیمت هر دلار با 650 تومان كاهش از حدود 2600 تومان به حدود 1950 تومان رسیده و احتمال كاهش بیشتر آن وجود دارد.

تایید افزایش نرخ سود بانكی

دیروز وزیر امور اقتصادی و دارایی از موافقت رئیس‌جمهور با مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش نرخ سود سپرده‌های بانكی خبر داد.

به گزارش واحد مركزی خبر، شمس‌الدین حسینی پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت:‌ رئیس‌جمهور با همه جهات این مصوبه به طور كامل موافقت كرده است.

وی با بیان این‌كه مصوبه شورای پول و اعتبار محدود به سال 91 نخواهد بود، گفت: این مصوبه تا زمانی كه مصوبه جدیدی تصویب و ابلاغ نشود، قابل اجراست.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: بر این اساس هم نرخ سود تسهیلات و هم نرخ سود سپرده‌های بانكی اصلاح و افزایش داده می‌شود، اما با توجه به وجود این نگرانی كه بانك‌ها همزمان با افزایش سود سپرده‌ها، نرخ سود تسهیلات را نیز افزایش دهند، به بانك‌ها اعلام خواهد شد نرخ سود تسهیلات و نرخ سود سپرده‌ها به صورت علی‌الحساب تعیین شده است و نرخ سود قطعی نیز براساس بانكداری بدون ربا و واقعیت در پایان هر سال محاسبه خواهد شد.

حسینی گفت: با موافقت رییس‌جمهور، رییس كل بانك مركزی اجرای مصوبه شورای پول و اعتبار را حداكثر تا امروز به بانك‌ها ابلاغ خواهد كرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح كرد: دولت اجازه نخواهد داد عده‌ای مبادلات ارز را به هم بزنند.

وی افزود: در سال‌های گذشته بانك مركزی همیشه كمتر از میزان واردات، ارز می‌فروخت، اما امسال تنها سالی است كه بانك مركزی بیشتر از میزان واردات، ارز فروخته است، بنابراین كمبود ارز نداریم.

وی تاكید كرد: همه كالاها و خدمات وارداتی كشور براساس نرخ رسمی و مرجع بانك مركزی محاسبه خواهد شد و با این شرایط اجازه نخواهیم داد عده‌ای به بهانه نرخ‌گذاری تصنعی و نرخ نمایی بازار را به‌هم بریزند.

حسینی گفت: امسال در بهترین شرایط هم از بابت ذخیره ارزی و هم مازاد درآمدها قرار داریم.

وی با بیان این‌كه پیش‌بینی ما چیزی حدود 130 میلیارد دلار درآمد ارزی تا پایان سال برای كشور است، اضافه كرد: حداكثر واردات هم در 10 ماه نخست 44 میلیارد دلار و برآورد ما این است كه 40 میلیارد دلار به ذخیره كشور اضافه شود.

حسینی در پاسخ به این سوال كه چه تضمینی است كه تولیدكنندگان نرخ رسمی بانك مركزی را در داخل كشور رعایت كنند، گفت: همه از جمله رسانه‌ها باید مراقبت كنند و مانع آن شوند كه فضای روانی در جامعه ایجاد شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با انتقاد از برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها در دامن زدن به نرخ ارز و سكه اظهار كرد: روزهای یكشنبه و سه‌شنبه این هفته كه تعطیل بود و عملا هیچ مبادله‌ای نمی‌شد، این خبرگزاری‌ها و سایت‌ها متوسل به پیامك شدند و به دروغ نرخ‌های كاذب را در جامعه منتشر كردند.

حسینی ادامه داد: با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد افرادی پیش از این ارز فراوانی خریده و احتكار كرده‌اند و به دنبال نرخ‌گذاری هستند تا آنها را با نرخ بالاتر بفروشند، اما اكنون كه متوجه این شدند كه دولت نمی‌خواهد از نرخ آنان تبعیت كند، به دنبال آن هستند كه جو روانی ایجاد كنند.

وی با بیان این‌كه باید همه تلاش كنیم تا جو روانی و كاذب شكسته شود، به مردم اطمینان داد بانك مركزی از ذخایر كافی برخوردار است و مردم می‌توانند ارز مورد نیاز خود را برای كالاهای اساسی به میزان كافی از بانك مركزی دریافت كنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاكید بر این‌كه دولت كسری بودجه ندارد، گفت: شایعه تامین كسری بودجه با بالا بردن نرخ ارز را تهمت و افترا برای دولت و حق پیگرد قضایی آن را برای خود محفوظ می‌دانیم.

حسینی افزود: تصمیم گرفتیم همه نیازهای وارداتی كالاها و خدمات از نرخ مرجع و رسمی تامین شود و مشكلی در این زمینه نیست.

وی خاطرنشان كرد كه نرخ دلار در بودجه 91 كمی بیش از 1050 تومان تعیین شده است.

سازماندهی علیه ارز

سخنگوی اقتصادی دولت درباره این كه چرا با وجود این شرایط مساعد ارزی، در بازار ارز اخلال می‌شود، گفت: بررسی‌های ما حكایت می‌كند كه یك سازماندهی وجود دارد كه به دنبال خارج كردن ارز كشور از بازار یا احتكار ارز است و ما برای مقابله با این مساله تدابیر موثری را در نظر گرفته‌ایم.

وزیر اقتصاد خاطرنشان كرد: یكی از این تدابیر این است كه ثبت سفارش، گشایش اعتبار و ترخیص كالا، همگی در یك سامانه هماهنگ شود و هر كسی كه برای واردات كالا یا كار دیگری نیاز به ارز دارد، می‌تواند با مراجعه به بانك، ارز مورد نیاز خود را ضمن ثبت سفارش تامین كند.

او ادامه داد: ما به این وسیله می‌توانیم مطمئن شویم كسی كه ارز تهیه كرده، آن را بر اساس سفارشی كه داده است، مصرف می‌كند. با این كار می‌توان جلوی احتكار ارز را گرفت. در عین حال ما اطمینان می‌دهیم كه تمام نیازهای ارزی كشور پوشش داده خواهد شد.

حسینی تصریح كرد: بانك مركزی امسال حتی بیشتر از میزان ارز مورد نیاز برای واردات، ارز فروخته است. اطلاعاتی داریم كه نشان می‌دهد این ارزها ممكن است احتكار شده باشد یا حتی كالاهایی كه با ارز قیمت رسمی وارد شده‌اند، به قیمت ارز در بازار غیررسمی فروخته می‌شوند كه این مساله را مورد رسیدگی قرار خواهیم داد.

وی درباره حبابی بودن قیمت سكه در بازار گفت: مردم می‌توانند با یك محاسبه ساده، حبابی بودن این بازار را تشخیص دهند. هر اونس طلا 31.1 گرم و هر سكه طلا 7.32 گرم است كه با محاسبه می‌توان قیمت واقعی طلا را پیدا كرد و فهمید چه مقدار از قیمت فعلی سكه كاذب است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان كرد: 99 درصد مبادلات كشور در 10 ماهه گذشته با ارز 1400 تومانی بوده، این در حالی است كه برخی افراد كالاها را با قیمت ارز بازار غیررسمی به فروش می‌رسانند كه ما با این مساله مقابله خواهیم كرد. البته ما در بازار سكه و ارز مقاومتی می‌بینیم كه سازماندهی شده است، به طوری كه برخی افراد به شدت نرخ‌سازی می‌كنند و چند سایت نیز كشف شده است كه اینها ارقام غیرواقعی در بازار ارز ارائه می‌كنند. آنها این كار را در روز تعطیل نیز انجام می‌دادند و به ارسال پیامك می‌پرداختند. به نظر می‌رسد ارز احتكار كرده‌اند و می‌خواهند قیمت ارز بیشتر گران شود.

او خطاب به مردم گفت: من از هموطنانم می‌خواهم با توجه به حبابی بودن قیمت‌ها در بازار غیررسمی، به مبادلات نپردازند، چرا كه متضرر خواهند شد. حتی ما اخباری داریم كه نشان می‌دهد ارزهای تقلبی به كشور وارد شده است و همكاران ما در وزارت اطلاعات مراقب هستند كه این ارزها وارد بازار نشود، اما هموطنان نیز ارز مورد نیاز خود را از طریق بانك‌ها و صرافی‌های مجاز تهیه كنند و سراغ دلال‌ها نروند.

دومین تحول؛ نرخ جدید سود سپرده‌ها

این گزارش می‌افزاید: چند ساعت پس از اعلام وزیر اقتصاد مبنی بر تایید نرخ جدید سود بانكی توسط رئیس‌جمهور، سایت رسمی بانك مركزی متن جدید و كامل سیاست‌های پولی، اعتباری و نظارتی نظام بانكی كشور را منتشر كرد كه ظاهرا جایگزین بسته سیاستی قبلی شده است. به این ترتیب در عرض حدود 10 ماه، دوبسته سیاستی كاملا متفاوت به بانك‌ها ابلاغ شده است.

براساس محتوای این بسته، نرخ سود سپرده‌های بانكی به طور شناور و بر پایه آخرین نرخ تورم كه 21 درصد محاسبه شده، تعیین خواهد شد. یعنی برخلاف بسته سیاستی قبلی، دیگر جدول مشخصی برای تعیین نرخ سود سپرده‌ها وجود ندارد و این رقابت بانك‌هاست كه نرخ سود سپرده‌ها را معین خواهد كرد.

پیمان قربانی، مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانك مركزی دیروز درباره نقاط مبهم افزایش نرخ سود سپرده‌ها به خبرنگار جام‌جم گفت: بانك مركزی نرخ سود سپرده‌ها را شناور كرده است، به این ترتیب آزادی عملی به بانك‌ها داده شده كه مطابق با نرخ تورم به سپرده‌های نزد خود به تناسب زمان سپرده‌گذاری سود بپردازند.

وی افزود: جدول دقیق نرخ سود سپرده‌ها را هر بانك راسا اعلام خواهد كرد. اما مجموع نرخ‌ها از مشورت و هماهنگی بانك‌ها با یكدیگر بیرون خواهد آمد.

وی اظهار كرد: با این حال سقف نرخ سود سپرده‌ها كه در بسته قبلی 15 درصد بود، با شش درصد افزایش به 21 درصد رسیده و چون این نرخ متناسب با تورم است، بانك‌ها می‌توانند حول و حوش همین نرخ به سپرده‌ها سود بدهند.

نرخ جدید سود تسهیلات

بسته سیاستی جدید بانك مركزی به تناسب افزایش نرخ سود سپرده‌ها، روی دیگر سكه یعنی نرخ سود تسهیلات را نیز برای بانك‌ها افزایش داده است. نرخ سود تسهیلات به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ نرخ سود تسهیلات عقود مشاركتی كه نرخ شناور با دامنه نوسان معین است. در این حالت بانك با پرداخت وام به مشتری در اجرای پروژه‌‌ای مشاركت می‌كند و در سود نهایی پروژه با او شریك می‌شود.

در ضوابط جدید سقف نرخ سود عقود مشاركتی با چهار درصد افزایش از 17 به 21 درصد رسیده است. به عبارت بهتر در بسته قبلی دامنه نرخ سود عقود مشاركتی بین 14 تا 17 درصد بود كه در بسته جدید به 18 تا 21 درصد افزایش یافته است.

براساس این گزارش، نرخ سود تسهیلات برای دسته دوم تسهیلات بانكی كه همان عقود مبادله‌ای یا همان وام‌هایی است كه بیشتر استفاده‌كنندگانش مردم عادی هستند نیز در بسته جدید افزایش یافته است، به این ترتیب كه سقف نرخ سود این تسهیلات یك درصد بیشتر شده است.

در بسته قبلی نرخ سود تسهیلات عقود مبادله‌ای برای وام‌های تا دو سال 11 درصد و برای بیشتر از دو سال 14 درصد بود؛ اما در بسته جدید نرخ سود این تسهیلات برای وام‌های تا دو سال با سه درصد افزایش از 11 به 14 درصد و برای وام‌های دو ساله و بیشتر از 14 به 15 درصد رسیده است.

نرخ‌های جدید سود اوراق مشاركت

بانك مركزی در بسته جدید سیاستی خود نرخ سود اوراق مشاركت را بار دیگر افزایش داد و از 18 به 20 درصد رسانید.

در بسته سیاستی قدیمی حداكثر نرخ سود این اوراق 15 درصد بود كه شورای پول و اعتبار آن را سه درصد افزایش داد، اما ظاهرا بانك مركزی به این نتیجه رسیده كه باز هم نیاز به افزایش این نرخ سود وجود دارد و لذا این سود را با دو درصد افزایش دیگر به 20 درصد رسانید.

همچنین در ضوابط بازخرید این اوراق كه قبلا باعث فروش نرفتن آن شده بود، نیز تجدیدنظر شده است، به این ترتیب كه نرخ سود بازخرید این اوراق تا یكسال پس از زمان انتشار 18 درصد یعنی دو درصد كمتر از سقف نرخ سود و پس از آن (یك سال و بیشتر) مشمول نیم‌درصد جریمه نسبت به نرخ سود علی‌الحساب خواهد بود.

افزایش وام خرید مسكن

بسته سیاستی ـ نظارتی جدید بانك مركزی تغییراتی در رقم و نرخ‌های سود تسهیلات بخش مسكن ایجاد كرده است. براساس مهم‌ترین این تغییرات سقف تسهیلات خرید مسكن بانك مسكن با پنج میلیون تومان افزایش از 20 به 25 میلیون تومان رسیده است.

همچنین سود تسهیلات فروش اقساطی خرید مسكن با یك درصد افزایش از 12 به 13 درصد رسیده است. بانك مركزی تسهیلات اعطایی برای ساخت مسكن به روش صنعتی را نیز با سه میلیون تومان افزایش از 22 به 25 میلیون تومان رسانیده است.

همچنین در بخش وام‌های قرض‌الحسنه پرداختی به مردم فقط سقف وام‌ها مخصوص افراد تحت پوشش كمیته امداد با سه میلیون تومان افزایش از هفت به 10 میلیون تومان رسیده و رقم سایر وام‌های مورد نیاز مردم مانند جعاله تعمیر مسكن، خودرو، درمان، ازدواج و ... بدون تغییر ثابت مانده است.

بانك مركزی در سایر ضوابط بسته سیاستی جدید خود تغییرات قابل ذكری نداده است.

سومین شوك: 48 ساعته ارز را تك نرخی می‌كنیم

اما سومین شوك خبری دیروز كه بیشتر مربوط به بازار دلار بود، اعلام نظر قاطع وزیر اقتصاد و رئیس كل بانك مركزی برای تك‌نرخی كردن بازار ارز تا 48 ساعت آینده است.

هرچند دست‌كم رئیس كل بانك مركزی بارها چنین وعده‌هایی را ارائه داده و عملی هم نشده است و همچنین مكانیسم این تك‌نرخی كردن هم به روشنی اعلام نشده، اما چون به هر حال سیاست‌های دولت در برخورد با نقدینگی و افزایش نرخ سود بانكی شفاف شده، شاید بتوان این بار به این وعده اعتماد كرد.

در این باره رئیس كل بانك مركزی گفت: تا 48 ساعت آینده ارز تك‌نرخی می‌شود و به هر میزان برای مصارف مختلف در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

محمود بهمنی در مصاحبه با واحد مركزی خبر با تاكید بر این‌كه ارز برای مسافران، دانشجویان و بیماران با یك نرخ مناسب عرضه می‌شود، افزود: با این تصمیم دیگر نیازی نیست افراد ارز را با نرخ بالا در بازار ارز تهیه كنند، مگر آن‌كه بخواهند ارز را ذخیره كنند و دولت برای ذخیره كردن ارز نمی‌دهد.

وی تصریح كرد: برای كالاهای مورد نیاز كشور هر میزان ارز لازم باشد در اختیار واردكنندگان و تولیدكنندگان قرار می‌گیرد.

بهمنی درباره ارز مسافرتی برای مسافران نوروزی هم گفت: هیچ مشكلی برای تأمین ارز مسافران در ایام نوروز نخواهیم داشت و ارز مسافرتی باید به قیمت پایین‌تری برسد.

وزیر اقتصاد نیز وعده داد در روزهای آینده ارز تك‌نرخی خواهد شد و نرخ آن را نیز بانك مركزی اعلام خواهد كرد.

وی به كم و كیف محاسبه این نرخ اشاره‌ای نكرد. لذا باید تا شنبه هفته آینده منتظر ماند و دید بانك مركزی و دولت تا چه حد در اجرای وعده‌های خود ثابت‌قدم هستند و این وعده‌ها تا چه حد باعث تداوم كاهش قیمت‌ها در بازار دلار و سکه خواهد شد.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic